Dag Nedir ?

Dag Nedir ?

26 Kasım 2021

Dag Nedir ?

Kripto Ağına Yenilik Getiren DAG Nedir ? DAG Anlamı Nedir ? DAG Ağı özellikleri gibi sorularınıza bu makalemizde açık ve net bir şekilde yanıt vereceğiz. DAG kripto paraların geleceği olabilir mi ve en popüler ve potansiyeli olan DAG coinlerini de sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Basit Anlatımla DAG Nedir ?

Kripto para dünyasında bir çok ağ blockchain ağı üzerine inşa edilmiştir. DAG bir blockchain ağı değildir. Farklı bir ağ yapısıdır. Bunu baştan kabul etmemiz gerek.

Ne Öğrendik : DAG farklı bir ağ yapısıdır. Blockchain ağı değildir.

Blockchain doğrusal bir yapıda ilerlemektedir. Yani onaylanmış bir zincir halkasının ucuna yeni bir zincir halkası ekleyerek devam etmektedir. Bu zincirlerde herhangi bir değişme ihtimali yoktur. Bu noktada blockchain zorlandığı noktalarda DAG bir tedavidir. Çünkü DAG’da emin olduğu zincir serisi var ise bu adımları takip etmeden sağ ve soldan kırmızı oklar ile giden bağlantılar gibi kolay ve en hızlı şekilde işlem tamamlanır.

Ne Öğrendik : DAG blokların üst üste gitmesi ve aynı zamanda emin olduğu blokları atlayarak daha hızlı veri işlem yapmak için işlem yapmaktadır. DAG ağaç gibidir dallanır.

DAG ve Blockchain teknolojinin en büyük farklarından biri de DAG’da madencilerin olmamasıdır. Şimdi transfer işlemlerinde onay gerekir. Bunu da blockchain teknolojisi madenciler sayesinde çözer. Transfer işlemlerinde ücret keserek bu ücreti madencilere aktarır. Fakat DAG ağında madencilerin yeri yoktur. DAG işlemleri birbirleri ile bağlıdır, yani bir işlem diğerini onaylar ve bu böyle devam eder. Ortada bir madenci olmadığı için ücret kesintisi yaşanmaz.

Ne Öğrendik : DAG ağında madenciler yer almadığı için Gaz ücreti (transfer ücreti) ödenmez. Fakat bu noktada şu detayı da vereyim isterse komisyon kesebilir.

DAG Ağında Potansiyele Sahip Coinler

Vite Coin : Singapur merkezli olan bu coin DAG yapısını kullanmaktadır. Kendilerine ait cüzdan uygulaması mevcuttur. Şuan ki piyasa değeri ise sadece 0,12 dolar. Bir çok destekleyici coin çıkardılar fakat daha tüm yazılımlar bitmediği için reklam çıkmadılar. Jetonların büyük bir bölümü binance’ye aittir. Binance borsasında aktif olarak listelenmektedir. Gelecekte potansiyeli oldukça fazla gözükebilir.