Blockchain’in Sağlık Sektörüne Etkisi

Blockchain’in Sağlık Sektörüne Etkisi

Blockchain’in Sağlık Sektörüne Etkisi

Kripto Paranın ağ yapısı olan blockchain teknolojisi bir çok insan için yatırım amacı olarak kullanıyor ve kazançlar elde etmek için kripto paralar takas edilmektedir. Fakat blockchain ağ yapısı 2000’li yılların getirmiş olduğu en büyük teknoloji ürünlerinden biridir ve bu teknoloji ürünü sadece bir yatırım amacı olarak değil bir çok sektöre katkısı da göz ardı edilmemelidir. Özellikle de sağlık alanındaki etkisi.

Kripto para ağı olan blockchain teknolojisini bu makalede sağlık sektörüne getirmiş olduğu etkileri sizlere anlatmaya çalışacağız. Bir çok bilim insanı tarafından Tıp’ın geleceği olarak neden görülüyor sizlerle inceleyeceğiz.

Bilgilerin Çalınmasına En Büyük Önlem Blockchain

Hastane kayıtları ve insanların kişisel bilgileri bir çok ülkede büyük veri tabanlarında saklanmaktadır. Bu veri tabanlarını da korumak oldukça güçtür. Siyah şapkalı hackerlar bu sağlık sektörünün veri bankalarına saldırılar düzenleyerek ele geçirdikleri verileri deep web de satmaktadır.

Bu anlamda blockchain teknolojisi bu verileri saklamak ve düzenlemek için en verimli ortam olmaktadır. Blockchain teknolojisi veri tabanlarında tüm sağlık sektörüne ait bilgileri güvenli bir şekilde saklayabiliriz. Geçtiğimiz yıllarda da Türkiyede’de bir çok insanın kişisel sağlık verileri hackerlar tarafından ele geçirilmişti.

İlaçta Veri Güvenliği

21.Yüzyılda en değerli şey bilgidir. Bilgi saklanması ve güvenli ortamda korunması 21. yüzyılda en çok aranan şeydir. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar olsa da hiç bir çalışma blockchain teknolojisinin sunduğu hizmeti yansıtamamaktadır.

Reçete güvenliği şuan için sağlık sektöründe en zorlanan ve en sık yaşanan güvenlik problemlerinden biridir. Türkiye için sağlık sektörü gerçekten olumlu bir hava olmasına rağmen Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri için sorun yaşanan bir sektör olmaktadır. Bu alanda reçetelerin güvenli bir şekilde izlenmesi ve kullanılabilmesi için blockchain teknolojisi aranan Hint kumaşıdır.

Hastalığın İzlenmesi

Bir çok insan gün içerinde veya haftalık olarak sık sık izlenmesi gereken hastalıklar ile mücadele etmektedir. Bir diyabet hastasının şeker değerleri veya bir tansiyon hastasının anlık tansiyon takibi gibi değerli ve anlık takip edilmesi gereken bilgilere hızlı ve güvenli bir şekilde hem hasta yakınları hem de ilgili doktorlar bu bilgilere erişebilecektir. Bu noktada yaşanacak erken müdahaleler ile hasta sağlığı korunmuş olacaktır.

Metaverse Dünyasında Randevu

İnsanlar için A noktasından B noktasına gitmek her geçen bir küflet meselesine dönüşmektedir. Bu noktada ilerleyen yıllar içerisinde bir çok insan evlerinden VR gözlükler aracılığı ile metaverse dünyasında doktor randevularına katılabileceklerdir. Özellikle psikoloji anlamındaki randevular bu yollar ile gerçekleşmesi beklenmektedir.