Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası, Rusya pazarındaki son işlemlerini de kesti ve P2P hizmetini ABD doları, Euro ve Ruble için sonlandırdı.

Ukrayna'nın işgalinin yıldönümünden kısa bir süre sonra, Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı 10. yaptırım paketini kabul etti. Bu yaptırımların bir sonucu olarak, Forbes Russia'nın bir şirket sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Binance artık Rus müşterilere P2P hizmeti üzerinden ABD doları ve Euro satın alma ve satma işlemlerine izin vermiyor. Bunun karşılığında, AB vatandaşları, ruble cinsinden P2P işlemleri gerçekleştiremiyorlar. Temel olarak, bu hizmet kullanıcılara, Binance'in aracı olarak hareket etmesi gerekmeden doğrudan değer transferi yapma olanağı sağlıyor.

Forbes'e göre, bu önlemler özellikle arbitraj işlemcileri ve SWIFT transferleri için alternatif olarak P2P platformunu kullanan kullanıcıları etkiliyor. Danışmanlık firması Crypto Holding'in kurucusu Alexey Zyuzin'e göre, diğer kullanıcılar ise yaptırımlardan daha az etkilenebilirler. Binance, son olarak Rus kullanıcıları Nisan 2021'de kısıtlamıştı.

Rusya'ya yönelik yaptırımlar işe yarıyor mu?

Savaşın başlamasından kısa bir süre sonra, AB Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. Gaz ve petrol ithalatı kesildi, Rus bankaları uluslararası finansal işlem iletişim sistemi SWIFT'ten çıkarıldı ve oligarkların varlıkları donduruldu. Bu, ülkenin ekonomisini çökertmek amaçlanmıştı.

Ancak bu hedefin gerçekleştiği söylenemez. Geçen yıl ekonomik faaliyet düştükten sonra, Uluslararası Para Fonu 2023 için %0,2'lik bir büyüme tahmininde bulundu.

Kremlin, yaptırımları aşmak için blok zinciri teknolojisini kullanıyor. “CELLS” pilot projesi ile Kremlin, DLT tabanlı SWIFT alternatifinin oluşturulması çalışmalarına devam ediyor ve aynı zamanda kendi dijital merkez bankası para biriminin geliştirilmesine öncülük ediyor.

Ukrayna'nın işgalinin yıldönümünden kısa bir süre sonra, Avrupa Birliği Rusya'ya karşı 10. yaptırım paketini kabul etti. Bu cezaların bir sonucu olarak, dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Rusya pazarındaki işlerin son kalan kalıntılarını da kesiyor. Forbes Russia, bir şirket sözcüsünün açıklamalarına dayanarak bunu bildiriyor.

Buna göre, dünya çapında işlem hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance, Rus müşterilerin P2P aracılığıyla Amerikan Doları ve Euro satın almalarını ve satmalarını yasaklıyor. Karşılığında, AB vatandaşları, ticaret platformu üzerinden Ruble P2P işlemleri gerçekleştiremezler. İlkeler olarak, bu hizmet, Binance'in arabulucu olarak hareket etmeden doğrudan değer transferi yapmalarını sağlar.

Özellikle arbitraj tüccarlarını ve SWIFT havaleleri için bir alternatif olarak P2P platformunu kullanan kullanıcıları etkiliyor, diyor Alexey Zyuzin Forbes'a. Kripto Holding danışmanlık firmasının kurucusuna göre, diğer tüm kullanıcılar yaptırımlardan daha az etkilenebilirler. Binance en son Nisan 2021'de Rus kullanıcıları sınırlandırmıştı.