Automated Market Makers (AMM) Nedir ?

Automated Market Makers (AMM) Nedir ?

Automated Market Makers (AMM) Nedir ?

Automated Market Makers Nedir ? AMM Merkeziyetsiz borsaların kullandığı bir protokoldür. Pancakeswap , Uniswap veya Sushiswap gibi merkezi olmayan kripto para borsalarının temelini oluşturmaktadır. Binance ve diğer merkezi borsalara karşın bu protokolü kullanan borsalarda elinizde bulunan bir kripto parayı satarken herhangi bir alıcı bulmanıza gerek kalmaz. Sistem otomatik olarak fiyat belirleyip satış işlemini gerçekleştirir.

Kripto para ticaretini kolaylaştıran AMM yöntemi ile anlık kripto para ticaretini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Burada fiyatı belirleyen faktör ise Market Makers olarak adlandırdığımız piyasa yapıcı algoritmadır. Peki bu algoritma nasıl çalışır ?

Automated Market Makers Çalışma Prensibi

Normal bir hisse senedi kağıdını satmak istediğinizde karşı taraftan birinin bu kağıda talep etmesini beklersiniz. Örneğin Arçelik hisse kağıdını satarken karşı taraftan birinin bu hisseyi belirlediğiniz fiyattan alması gerekir. Eğer alıcı yoksa satış da gerçekleşmez. Tıpki Binance gibi bir kripto para borsasında elinizde bulundurduğunuz Bitcoin’i satmak istediğiniz zaman sistem otomatik olarak bir alıcı bulur ve belirlediğiniz fiyat üzerinden elinizdeki kriptoyu karşı tarafın cüzdan adresine aktarmaktadır.

Tüm sistem aslında bir takas usulü ile çalışmaktadır. Kullandığımız sistemler de bir takas siteleridir. Fakat Automated Market Makers Nedir protokolü kullanan borsalarda durum biraz daha farklı. Burada bir coin veya token satmak istediğiniz zaman alıcılara ihtiyaç yoktur. Piyasa Yapıcı (Market Makers) algoritması Token veya coinin fiyatını belirlemek için bir düzüne matematiksel işlem gerçekleştirir. Ortaya çıkan sonuca göre sizlere fiyatını belirtir ve satış işlemi anında gerçekleşir.

Pancakeswap , Uniswap veya Sushiswap gibi merkezi olmayan sistemlerin her biri farklı formüller kullanmaktadır. Burada sistem sahiplerinin oluşturduğu algoritmalara göre fiyat belirlenir ve işlemler gerçekleşir.

AMM Algoritmasının Avantajları

Sistemde bir cüzdan adresine aktarım olmadığı için transfer ücreti yoktur.

Her transfer işlemi yıldırım hızında ve sıfır gaz ücreti ile gerçekleşmektedir.

Piyasadaki likit miktarına göre fiyat doğru değerlerde satışlar gerçekleştirir ve coinin doğru fiyatı ortaya çıkmaktadır.