Atomic Swap Nedir ?

Atomic Swap Nedir ?

Atomic Swap Nedir ?

Kripto para dünyasında kripto takas işlemlerinde kullanılan yöntemlerden biri olan Atomic Swap Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Basit , anlaşılır bir anlatım ile sizlere aktarmaya çalışacağız. Atomic Swap’ı anlamak için küçükken marketlerde satılan futbolcu kartlarını bilmeniz yeterli olacaktır.

Marketlerden aldığımız oyuncu kartlarında sıradan, ender ve çok nadir kartlar bulunmaktadır. Her gün yeni kart kutuları alıp boş futbolcuları doldurmaya çalıştık. Burada ikinci yöntem olarak da diğer arkadaşlarımızın elinde bolca bulunan kartlar ile kendi kartlarımızı takas edebildiğimiz bir bölüm. Arkadaşımızda eksik olan kartı biz ona verirken o da bizlerde eksik olan kartı bizlere verirdi. Güvenli bir şekilde iki tarafta ihtiyaçlarını karşılamış olurdur.

AtomicSwap Nedir ?

Atomic Swap , iki farklı kullanıcının elinde bulunan iki farklı coini takas etmek için kullanılır. Örneğin Ahmet’in elinde bulunan Litecoin ile Ferhat’ın elinde bulunan Bitcoin’i takas etmek için Atmoci Swap kullanılmaktadır. Litecoin’i al Bitcoini ver mantığı ile ilerler . Burada en can alıcı nokta ise güvenlik nasıl sağlanıyor ?

Oyuncu kartları ile aynı mantık burada kurulur. Fakat oyuncu kartları transferi işleminde iki tarafta aynı ortamda bulunduğu için güvenlik sorun olmaz. Fakat coin transferi uluslar arası alanlarda bile gerçekleştiği için büyük bir güvenlik zaafiyeti oluşmaktadır.

Atomic Swap İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Üçüncü parti yazılımlar ve akıllı sözleşmelerin desteği ile gerçekleşmektedir. İki tarafta elinde bulundurduğu coini sistemin ağ adresine gönderir ve burada iki tarafın onayı gelene kadar beklenir. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra farklı coinler gidecekleri adresleri akıllı sözleşmeleri ile transfer edilir. Bu şekilde Ahmet’in elindeki LTC Ferhat’ın hesabına ulaşır. Ferhat’ın elindeki BTC de Ahmet’in hesabına aynı anda ulaşmaktadır.

Atomic Swap ‘ın avantajları çok fazladır. Tüm bu işlemler esnasında herhangi bir insan hatasına imkan yoktur. Algoritma otomatik olarak işlemleri gerçekleştirir ve dolandırıcılığa ve hack işlemlerine de kapalıdır. Gaz ücretleri oldukça kısa ve bekleme süreleri de minimum seviyededir.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken de herhangi bir borsaya kayıtlı olmanıza da gerek yoktur. KYC bilgisi veya selfinizi göndermeden işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.