ABD Enflasyonunun Kripto Paralara Etkisi

ABD Enflasyonunun Kripto Paralara Etkisi

11 Kasım 2021

ABD Enflasyonunun Kripto Paralara Etkisi

10 Kasım Çarşamba günü Amerika birleşik Devletlerinde Türkiye saati ile 16:30 da Amerika enflasyon verisi açıklandı. Amerika’da enflasyon tahmini 5,8 di. Fakat açıklanan enflasyon verisi 6,3 olarak kayıt edildi. Bu Amerika’nın son 30 yılda karşılaştığı en büyük enflasyon verisi olarak tarihe geçti.

Kripto para borsalarında açıklanacak enflasyon verisi hangi yönlü hareket yaptıracağı yatırımcılar tarafından merak konusuydu. Veriler açıklandıktan sonra bitcoin ve kripto para dünyasında yön yukarı olarak şekillendi ve btc de artış gözlemlemdi.

Açıklama yapılmadan önce 66 bin dolardan işlem gören btc açıklama sonrası 69k dolar seviyelerine kadar bir yükselme hareketi yaşadı. Bir çok yatırımcı açıklanacak verinin beklenti seviyesinde kalması veya altında kalması durumunda kripto borsaları bu durumu pozitif yorumlayacak demişti. Burada çok az fark olduğu için açıklanan veri yine olumlu olarak yorumlandı.

Bu şekilde FED’e faiz arttırımı baskısı uygulanmayacak ve faizlerin inmesi veya sabit kalması sağlanacaktır.

Kripto Para Birimi Bitcoin Grafiği

Bitcoin Kararı Olumlu Karşıladı

Bitcoin açıklanan veriden sonra yukarıda grafikte olduğu gibi bir yükseliş hareketi içerisine girdi ve 69500 dolar direnç noktasından geri dönüş yaptı. Bu noktada kalmaya çalışırken Çin üzerinden gelen emlak şirketinin batması sonucu tekrar eski yerine geri geldi.

Bir çok yatırımcı bu anın alım fırsatı olarak değerlendirirken maalesef panik satışı yapan bir çok yatırımcı yine piyasada değer kaybetti. Şuan için piyasalarda olumlu hava hala devam etmektedir. Bir çok kripto para değer kazanmaya tekrardan başladı ve kripto para borsalarında bugün içinde toparlanma süreci anlık olarak başlamış durumda.

Bitcoin ABD enfaslasyonu karşısında dikkatli olunması gereken bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bir çok paltformda farklı alanlarda gerçekleşen gelişmeler oldukça dikkat edilmesi gerekendir. Bitcoin ve kripto para piyasası bir çok olumlu karşılaşma ile devam etmektedir.