20 Adet Porsche NFT'si Çalındı

20 Adet Porsche NFT'si Çalındı

20 Adet Porsche NFT'si Çalındı

Bir bilgisayar korsanı 20 den fazla Porsche NFT'sini çalmayı başardı. Bu kripto hırsızlığı web3 için bir örnek teşkil ediyor.

        Porsche NFT sahipleri mail adreslerine gelen sahte maile bir kız tıklamaları sonucunda NFT'lerini kaybettiler. Andreas Marshall adlı yatırımcı, yüksek bir fiyata satın aldığı Porsche NFT'lerini bir dolandırıcıya kaptırdı. Bu isim 20 farklı şahıstan sadece biri . Bu NFT'lerden birinin değeri yaklaşık 2,5 Ethereum, bu miktarın dolar cinsinden değeri ise 3,000 Amerikan Doları. Kullanıcıların bu durum karşısında ise farklı bir isyanı bulunmaktadır: Porshce hiç bir şey yapmıyor!

        25 Ocak'ta Alman otomobil şirketi ilk NFT serisini piyasaya sürmüştü. Tarihi bir model olan 911 Carrera'nın 7.500 NFT modeliyle Web3'e girmek istemişti. Fakat kötü bir başlangıç ile ders niteliğinde bir hırsızlık olayı yaşandı. İlgi eksikliği nedeniyle sadece bir kısmı basılmıştı. Andreas Marshall bu NFT serisine sahip olanlardan sadece biriydi. İlk zamanlar ayrıcalıklı bir kripto cüzdan sahibi olarak mutluydu. Sonradan yaşananlar ise oldukça utanç verici bir hal aldı.

Her Şey Bir Mail ile Başladı


        İlk Porsche NFT'sine sahip olan yatırımcı birkaç gün sonra sözde otomobil şirketinin kendisinden Porsche'den bir airdrop bağlantısı maili gelir. Gelen mailin üzerine tıkladığında NFT'si başka bir dolandırıcı cüzdana gönderilir. Dolandırıcı, bu bağlantıyı tüm orijinal Porsche NFT sahiplerine gönderir. Yirmiden fazla kişi üzerine tıklayın yazısına tıkladı. Bu dolandırıcıların mail adreslerine nasıl ulaştığı sorulduğunda Porsche, Marshall'a NFT'lerin bloke edildiğini söyledi. Onları geri getiremeyeceklerini ve artık ulaşılabilir olmadıklarını belirtti. Çünkü blockchain üzerindeki işlemler geri alınamaz. Polise başvurmasını ve bir dolandırıcılık davası oluşturmasını talep etti.

porsche nft

       Kripto para dolandırıcılarına NFT'lerini kaptıran Marshall bu davada ders alacağını düşünüyor. Giderek daha fazla şirket Web3'e giriyor. Teklif gerçekten ana akımı yakalamaksa, bu tür dolandırıcılıkların bu kadar kolay gerçekleşmediğinden emin olunmalıdır. "Böyle bir şeyi geri almak için bir arka kapı gerekebilir. Veya bir dolandırıcının herkese kolayca yanlış bağlantılar göndermemesi için mail adreslerinin iyi saklanması lazım" diyor Marshall.

       İlerleyen süreçte eğer NFT, tapu,senet veya araç satışlarında aktif olarak kullanılacaksa bu türk dolandırıcılık hikayeleri artacak gibi gözüküyor. Bundan dolayı eğer bir mail aldıysanız mutlaka gelen mailin yoluna bakılmalıdır.